HOME
OFFICERS
LPGHP
PGHP
COMMITTEES
CHAPTERS
PROCEEDINGS
General Regulations
PAST GRAND HIGH PRIESTS
YEAR NAME CITY YEAR NAME CITY
1804 * Jonathan Wells. Rutland 1942 * Walter F. Chapman Rutland
1805-08 * Caphan Smith, Jr Rutland 1943 * Dana S. Brownell Springfield
1809 * Issac Tichenor Bennington 1944 * Alton G. Wheeler Proctor
1810-12 * Ozias Fuller Rutland 1945 * Alexander Rae Barre
1813-15 * John Chipman Middlebury 1946 * Charles Von Bruns Burlington
1816-17 * Charles Williams Rutland 1947 * Henry Springstead Bradford
1818-21 * John H. Cotton Windsor 1948 * Edward S. Pike Rutland
1822-24 * Lemeul Whitney Brattleboro 1949 * Clarence O. Baker Brandon
1825-26 * John H. Cotton .Windsor 1950 * Clayton S. Rice White River Jct.
1827-29 * Joel Clapp Shelburne 1951 * Arthur D. Bishop Montpelier
1830 * Silas Bowen Clarendon 1952 * Lawrence Williams Arizona
1831-51 * Nathan Haswell Burlington 1953 * Harry L. Cummings Bradford
1852-57 * Philip C. Tucker Vergennes 1954 * Harold P.Blake Rutland
1858 * John S. Webster Burlington 1955 * Frank M. Brownell Arlington
1859 * Thomas A Campbell St. Albans 1956 * J.Wesley Murdock,Sr Middlebury
1860-62 * Brazillai Davenport Brandon 1957 * Lionel Burdick Ludlow
1863-64 * Gamaliel Washburn Montpelier 1958 * Arthur E. Dietrich Wisconsin
1865 * Leverett Englesby Burlington 1959 * Ernest Davenport Barton
1866 * Edward S. Dana New Haven 1960 * Ernest F. Miles Bennington
1867-69 * Charles A. Miles Brattleboro 1961 * Chas. P. Mason Rutland
1870-72 * Edward S. Jewell Burlington 1962 * Hermand Hertzberg Brattleboro
1873-74 * John A. Clark Montpelier 1963 * Joseph T. Maclay S. Strafford
1875-78 * Edward S. Dana New Haven 1964 * Bernard Bryant Alburg
1879-90 * Alfred A. Hall St. Albans 1965 * Huntress B. Clark Windsor
1881-82 * Homer M. Phelps Burlington 1966 * Reginal Barnard Brandon
1883-86 * Kittridge Haskins Brattleboro 1967 * Ralph E. Berry St. Albans
1887-88 * Marsh O. Perkins Windsor 1968 * Thomas D. Kendall Newport
1889-90 * Edwin O. Hibbard Randolph 1969 Morris G. Tucker Rutland
1891-92 * George W. Wing Montpelier 1970 * Harold A. Davis Montpelier
1893-94 * Myron J. Horton Poultney 1971 * Waldon C. Biggs Randolph
1895 * Robert J. Wright Newport 1972 * Roland J. Bishop Springfield
1896 * Daniel Nicholson Burlington 1973 * George R. Cummings Windsor
1897 * Eugene S. Weston New Haven 1974 * George H. Stone Orleans
1898 * Orland W. Sherwan Woodstock 1975 * Raymond F. Sutton Rutland
1899 * Charles Calderwood St. Johnsbury 1976 * Clyde H. Putnam Arlington
1900 * Charles Williams Bellows Falls 1977 * Welland S. Horn Brandon
1901 * Daniel Danforth St. Albans 1978 * Theodore Boisvert St. Albans
1902 * William L. Boyce Woodstock 1979 James E. Selleck Middlebury
1903 * William S. Terrill Rutland 1980 * Cedric L. Smith Barre
1904 * Daniel Payson Windsor 1981 + Stephen J. Marshall White River Jct.
1905 * Delos M. Bascom St. Johnsbury 1982 * Percy W. Birchard. Montpelier
1906 * David A Elliott Island Pond 1983 * Rodney A. Akers White River Jct.
1907 * Collins Blakely Montpelier 1984 * Warren W. Pond Brattleboro
1908 * Olin Daley White River Jct. 1985 * Gleason W. Ayers Waterbury
1909 * Edwin H. Martin Middlebury 1986 * David E. Cumming Barre
1910 * Henry S. Root Newport 1987 * Donald C. Brown Williamstown
1911 * Samuel T. Braley Rutland 1988 * Brent N. Martin Brookfield
1912 * Henry D. Bryant Morrisville 1989 Willis J. Morse Waterbury
1913 * Silas Danforth St. Albans 1990 Palmer E. Martin Williamstown
1914 * Don A. Stone Burlington 1991 * Clyde T. Reynolds Bethel
1915 * Harry J. Stannard Barton 1992 * Arthur W. Clough Chester
1916 * James A. Roberts Burlington 1993 Arnold G. Preston Chelsea
1917 * George N. Tilden Barre 1994 ++ Aurele Gagne Highgate Center
1918 * Wm. Brewster Middlebury 1995 Russell A. Goslant Middlesex
1919 * George Whitney Bellows Falls 1996 William W. Smith Newport
1920 * Charles A. Lang Montpelier 1997 * Donald W. Gerrish Burlington
1921 * Chrstie Crowell Brattleboro 1998 James B. Winner, III Middlebury
1922 * George F. Root Newport 1999 * Hebert H. Harford Windsor
1923 * Allen D. Ball Ludlow 2000 Belford A. Belles Thetford
1924 * Archie Harrington Middlebury 2001 Daniel Ebbighausen Windsor
1925 * Roger S. Pike Rutland 2002 ++ Stephen E. Holcomb Hardwick
1926 * Edwin B. Clift Fair Haven 2003 Donald C. Murray Graniteville
1927 * Raymond Pearl St. Johnsbury 2004-05 ^ Guy W. Oldenburgh Westford
1928 * Arthur D. Young Barre 2006 * Eugene C. Corliss Waterbury Center
1929 * H. Perley Clark Woodstock 2007 E. Lawrence Douglass, Jr Rutland
1930 * Cady L. Earle St. Albans 2008 David H. Bartlett Williamstown
1931 * Aaron H. Grout Burlington 2009 Russell J. Slora Barre
1932 * Richard T. Bunker Poultney 2010 Bruce R. Howard Rutland
1933 * Edw. W. Curtis Rutland 2011 Kirk C. White Bethel
1934 * Max S. Ayers Waterbury 2012 Pierre-Denis Leger Quebec
1935 * Henry H. Ballou Chester 2013 Alexis J. Parent, Jr. Richmond
1936 * Truman J. Allen Brandon 2014 Douglas K. Boardman Chelsea
1937 * Arthur Anderson Barre 2015 * Jonathan P. Park Norwich
1938 * Alfred Bishop Newport 2016 William Karstens, IV Williston
1939 * J. Alfred Stacey Windsor 2017 Eric C. Steele Burlington
1940 * Floyd T. Sumner Ludlow 2018-19 David W. Schuler Jericho
1941 ** Chas. A. Haight Vergennes 2020 Roland Woodard Glover

** Deceased in Office + Dropped from Blue Lodge
* Deceased ^ Howard Hatt elected but not installed ++ Demitted